Το βούρτσισμα των δοντιών είναι πολύ σημαντικό. Γι’ αυτό και εμείς πιάσαμε οδοντόβουρτσες και οδοντόπαστες και διώξαμε μακριά τα μικρόβια από τα δοντάκια.
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-02.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-03.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-04.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-05.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-06.jpg)
Παίξαμε με τα χαρούμενα και τα λυπημένα δοντάκια και ταξινομήσαμε αντίστοιχα τα φαγητά που τους κάνουν να νιώθουν έτσι…
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-07.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-08.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-09.jpg)
Φτιάξαμε τα ούλα με σπιτική πλαστελίνη και προσθέσαμε δόντια πάνω σε αυτά.
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-10.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-11.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-12.jpg)
Τέλος δημιουργήσαμε το δικό μας οδοντιατρείο όπου τα παιδιά μέσα από την διαδικασία του messy play περιποιήθηκαν τα χαλασμένα δόντια όπως θα έκανε ένας επαγγελματίας οδοντίατρος.
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-13.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-14.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-15.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-16.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-17.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/02/teeth-24-18.jpg)