Την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 επισκεφθήκαμε την έκθεση World Of Robots όπου μας υποδέχτηκε ο Ben, ένα ρομπότ που χρησιμοποιείται ήδη για την υποδοχή σε διάφορες εταιρείες.
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_02.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_03.jpg)
Είδαμε ρομποτικές κατασκευές μαθητών που έχουν κερδίσει σε παγκόσμιους διαγωνισμούς…..
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_04.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_05.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_06.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_07.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_08.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_09.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_10.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_11.jpg)
..αλλά και ρομπότ που χρησιμοποιούνται σε διάφορους τομείς της καθημερινότητας: σερβίρουν σε εστιατόρια, χρησιμοποιούνται στη ρεσεψιόν, στην ασφάλεια κτιρίων και στην καθαριότητά τους, βοηθάνε αρχιτέκτονες στον σχεδιασμό, μας απαντούν σε ερωτήσεις κ.α.
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_12.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_13.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_14.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_15.jpg)
Τέλος, εντυπωσιαστήκαμε από τα αγάλματα γνωστών ηρώων που έχουν κατασκευαστεί με ανακυκλώσιμα μεταλλικά αντικείμενα (όπως κλειδιά, βίδες, πιρούνια, ελατήρια).
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_16.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_17.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_18.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_19.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_20.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_21.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_22.jpg)
![](https://fotini.gr/wp-content/uploads/2024/01/robots_23_23.jpg)
Φύγαμε με την σκέψη ότι στο μάθημα της ρομποτικής θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε το δικό μας ρομπότ.